5 kwietnia 2024

DZIEŃ ZDROWIA WUM

W środę uczennice rozszerzające biologię w naszym liceum miały okazję uczestniczyć w Dniu Zdrowia organizowanym przez Warszawski Uniwersytet Medyczny Wydział Nauk o Zdrowiu. Na auli, w Centrum Dydaktycznym WUM zebrali się licznie licealiści rozszerzający biologię z całej Warszawy. Na wstępie Rektor WUM Zbigniew Gaciong podkreślił, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do edukacji zdrowotnej do żywności czystej wody i godziwych warunków bytu.

Zebrana młodzież usłyszała:

• jak dbać o zdrowie?
  • jaki zawód medyczny wybrać?
  • na jaki kierunek studiów iść na WUM?
  • jakie możliwości ma student wybierający WUM?

Uczennice miały również możliwość wysłuchania wykładów profesorów uczelni mówiących m.in. o zagrożeniach wynikających z używania telefonów komórkowych, mogły dowiedzieć się, czym jest karmienie myśli i emocji oraz jedzenie emocjonalne (Wykład z psychodietetyki P. Mariusza Jaworskiego), zapoznały się też z programami zdrowotnymi, z których można skorzystać, aby chronić swoje zdrowie, kierowanymi do licealistów np. programem „Wybierz życie – pierwszy krok”,  czy programem dotyczącym profilaktyki raka szyjki macicy, programem „Zdrowe piersi są ok”, „Podstępne WZW”, czy programem: „Znamię! Znam je?”.

Następnie głos zabrał prof. Andrzej Deptała – Kierownik Zakładu Propedeutyki Onkologicznej, onkolog i hematolog, ciekawie przestawiając temat – „Europejski Kodeks Walki z Rakiem, czyli jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy”,

Końcowe wystąpienie dr n. o zdr. Ewy Kobos dotyczyło zasad korzystania ze świadczeń zdrowotnych – „Do jakich placówek medycznych zgłosić się w celu wykonania konkretnych badań?”

Po wykładach nastąpiły prezentacje studenckich kół naukowych.